08
июнь

Results of the International competition "The best student's foreign language scientific project "

na-konkurseprezentaciya-proektastudenti-uchastniki-konkursa-i-zhyuristudenti-uchastniki-konkursa-iz-mongolii-uchastniki-konkursa-i-chleni-zhyurizaschita-proektazaschita-proekta-1
May 18, 2018 in BSU was held the annual international contest "The best student scientific project in a foreign language", organized by the Department of Foreign Languages of the Institute of Philology and Mass Communication of BSU.
Students from Mongolian National University of Education (Ulan-Bator), Buryat State University, Chita State Medical Academy took part in the competition. The students of the North-Eastern Federal University (Yakutsk) presented their reports in absentia.
During the competition students presented their research projects in a foreign language, answered the questions of the jury members, participants and guests of the contest.
This year, the jury was composed not only of teachers of foreign languages of the above-mentioned universities, but also of the volunteer of the international community of American and British teachers in Mongolia, James Scholl, and a guest from New Zealand, Gavin Paul Dowler. Assessing projects, the jury took into account the relevance of the topic, the level and quality of foreign language skills, the style of presentation of the project.
The winners this year are:
Section 1. Research in Medicine, Biology, and Chemistry
I place - Hodakova Elena (ChSMA). THE COMPLEMENTARITY OF SECULAR AND THEOLOGICAL ATTITUDE TO THE PROBLEM OF IVF IN MODERN SOCIETY. Supervisor-Ph.D. G. Soloveva.
II place - Danzanova Erzena, Koshechkin Nikita (ChSMA). HIPPOTHERAPY AS A MEANS OF MEDICAL AND SOCIAL REHABILITATION OF THE DISABLED. Supervisor-Ph.D. G. Soloveva.
III place - Lonchakova Anastasia, Khvorova Anastasia, Serebryakova Natalya, Pavlyukov Dmitriy (ChSMA). LYMPHOCYTE-PLATELET AGGREGATION AND ALUSTER FORMATION. Supervisor-Ph.D. G. Soloveva.
Section 2. Research in Geography, Geology, Nature Management, Cadastre and Geodesy
I place - Skripnikov Michael (BSU,13260m). ARCHEOCYATHIDS AS THE INHABITANTS OF THE SEAS ON THE TERRITORY OF BURYATIA IN CAMBRIAN PERIOD. Supervisor-Ph.D. M.N. Bulanova.
II place - Izvekova Alexandra (BSU,13260m). MINERAL COMPOSITION AND GEOCHEMICAL PROPERTIES OF BASTNESITE CONTAINING FIELDS WITHIN THE AREA OF ULAN-UDE. Supervisor-Ph.D. M.N. Bulanova.
III place - Tashlykov Vadim (BSU,13260m). COMPOSITION AND AGE OF DZIDA ZONE (SOUTHWESTERN TRANSBAIKALIA). Supervisor-Ph.D. M.N. Bulanova.
Section 3. Research in History, Philosophy, Psychology, and Social Studies (Sociology, Religion, Law, Economics)
I place - Vtorushina Lilia, Hasaranov Zhargal (BSU,08150). RELIGIOUS SITUATION IN THE REPUBLIC OF BURYATIA. Supervisor-Ph.D. D.G. Matveeva.
II place - Svetlana Kachaeva, Anna Rzhevtseva (ChSMA). THE INSIGHT INTO THE OCTOBER REVOLUTION IN RUSSIA THROUGH THE PRISM OF THE CENTURY. Supervisor-N.G. Pushkareva, E. V. Rozumnaya.
III place - Suvorova Anna (BSU). ASIAN HUMAN RIGHTS COURT: IS IT NECESSARY TO CREATE? Supervisor-Ph.D. O.A. Chepak.
Section 4. Research in Mathematics, and Computer Programming
I place - Lebedev Alexander, Danilova Victoria (BSU, 06150). STRING THEORY. Supervisor-N.V. Novoseltseva.
II place - Badagarov Dugar (BSU, 05450); Dmitry Chagdurov (ESSUTM). COMMON CONCEPTS OF GAME DEVELOPMENT. Supervisor-D. Ts. Ochirzhapova.
III place - Bulgytov Eugene (BSU). ON OPTIMIZATION OF CONTROLLABLE SYSTEMS. Supervisor-A. Ts. Erdyneev.
Section 5. Research in Languages
I place - Zueva Lyudmila, Khomenko Elena (ChSMA). PHRASEOLOGISTS IN CLINICAL TERMINOLOGY. Supervisor-Ph.D. TD Bashkuyeva.
II place - Tsydenova Angela (ChSMA). LATIN BORROWINGS AS A MEANS OF ACHIEVING MORE EFFECTIVE ENGLISH LEARNING IN THE MEDICAL HIGHER SCHOOL. Supervisor-O.A. Zhilyaeva.
III place - Tarashinova Solema (BSU,14252). THE TRANSLATION PECULIARITIES OF MEDICAL PRESCRIPTIONS FROM ENGLISH INTO RUSSIAN. Supervisor-Ph.D. E. V. Sharypova.
Section 6. Research in Pedagogy, Literature, and Culture
I place - Otgontuya Otgobayar (Mongolian National University of Education). STUDY ON CHILD'S VOCABULARY. Supervisor-H. Zhugdermamil, C. Azzay.
II place - Enkhmaa, D. Oyun (Mongolian National University of Education). USE OF FACEBOOK AND PAPER BOOK IN THE CURRENT SOCIETY. Supervisor-Turwyn Narmandah, Sharkhu Tungalaag.
III place - Erdendalay Tumendembarel (Mongolian National University of Education). STUDYING SINGING ABILITY OF FIVE YEAR OLD CHILD. Supervisor-G. Zayabat, C. Azzay.
The winners in the individual nominations for the sections were:
Nomination "Best Language Skills"
Oryrova Aryuna, Bardanov Munko (ChSMA). THE STUDY UPON THE EI AMONG THE 1ST YEAR MEDICAL STUDENTS. Supervisor- N. S. Taldykina.
Skripnikov Michael (BSU, 13260m). ARCHEOCYATHIDS AS THE INHABITANTS OF THE SEAS ON THE TERRITORY OF BURYATIA IN CAMBRIAN PERIOD. Supervisor-Ph.D. M.N. Bulanova.
Sandanova Ekaterina (BSU). ON THE PROBLEM OF MONGOLIAN NEUTRALITY AS ITS SPECIAL POLICY IN THE INTERNATIONAL RELATIONS. Supervisor-M.V. Chernigov.
Bulgytov Evgeny (BSU). ON OPTIMIZATION OF CONTROLLABLE SYSTEMS. Supervisor-A. T. Erdyneev.
Otgonutaya Otgobayar (Mongolian National University of Education). STUDY ON CHILD'S VOCABULARY. Supervisor-H. Zhugdern